School Timing: Monday - Saturday - 9:00 AM - 03:45 PM
+91 4652 236283, +91 9443539430
Achievements

Belfield Metric Higher Secondary School

State Level Competition (2021-2022)

Silambam

Under - 9 Abenzio Marshal.B of Std IV - Third Prize.

Rockfort Chess Academy-District State Level

Under - 9 Rohana.J of Std III - Fifth Prize.

Tackwondo Championship-District Level

Under - 17 Eben Jezaiah.J of Std XI - First Prize.


Zonal Level Athletics Winners 2019-2020

Under 17 - Mead Somervell.L of Std XI

First place in 100m,Second place in Long Jump,First place in 4x100m Relay.

Under 17 - Midovin Charles.s of Std XI

First place in High Jump,Second place in 100m,First place in 4x100m Relay.

Under 17 - Dijin D.M of Std XI

Second place in Shot Put.

Under 17 - Stanis Sajusan.S of Std XI

First place in 4x100m Relay.


Under 17 - Aathi Surya.K.N of Std XI

First place in 4x100m Rely.

Under 17 - Akash.J of Std XI

Third place in 100m.

Rettin Frado.F of Std VII

First place in 80m Hurdle.

Under 14 - Akash.S of Std IX

Second place in 200m.

Under 14 - Abishek.R.S of Std VIII

Third place in Shot Put.

Under 17 - Indujaa.R.S of Std X

First place in JAVELIN DISCUS

Under 17 - Nikita.T of Std IX

First place in High Jump, Second place in 100m hurdle&Long Jump, Third place in 4x100m Relay.

Under 17 - Varsha.P.N of IX

Third place in 4x100m Relay.

Under 17 - Susmitha.S of Std XI

Third place in 4x100m Relay

Under 17 - Adlin.S.R of Std VIII

Second place in 200m.


Zonal Level Table Tennis 2019-2020

Under 19 - Belsy.J of Std XI

Singles Winner

Under 14 - Rakeesha.R.L of Std VI

Singles Winner

Under 14 - Amritha Varshini.K.A(Std VII)

Doubles winner

Under 14 - Tryphosha.S(Std VI)

Doubles winner

Under 17 - Sowmiya.M.P of Std X

Doubles winner

Under 17 - Anet Michelin.M of Std X

Doubles winner


Shuttle Tournament, Ammandivilai (2019-2020)

Under 19 Sree Sudhan Kumar of Std IX

Third position.Singles winner

Under 19 Digin.D.M of Std XI

Third position.Doubles winner.

Under 19 Sherine Samuel.T of Std X

Third position.Doubles winner.


District Level Chess Winner (2019-2020)

Under -17 Udhayan Jacob.S of Std XI


District Level Silambam Winner (2019-2020))

Subileash.R.S of Std X

Third Position.


Club of Champions - First state level open & children chess tournament - 2019.

Sharthiha Roy R of Std VII - 7th place in U13 category.

Rohana R of Std 1 - 5th place in U7 category.


Swimming competition by Sports Development Authority of TN.

J.V Jega varsha of Std IV has won the 2nd place in 100 mts freestyle&3rd place in 50 mts butterfly.


Chess

Divisional level:

Under 19 Master Rowshith.D of Std XI – First position

Zonal level:

Under 11 Master Bijil Robertson R of Std V– First position.

Zonal level:

Under 11 Miss Sharthiha Roy.R of Std IV – Second position.

Zonal level:

Under 14 Master Ibine.E.J of Std VI – First position.

Zonal level:

Under 14 Master Udhayam Jacob S of Std VIII – Second position.

Zonal level:

Under 19 Master Rowshith.D of Std XI – First position.

Zonal level:

Under 19 Master Merickson J of Std XII – Second position.


Carrom

Zonal level :

Under 19 Master Janees C of Std XII– Singles winner

Rajakamangalam Zonal level

Under 19 Janees and Abishek of XII – Doubles winner.

Zonal level :

Under 17 Sreenivasan of X – Doubles runner.

Zonal level :

Under 17 Dhanvanth of X – Doubles runner.


Table Tennis


“The difference between the impossible and the possible lies in a person’s determination.” Our table tennis teams of all categories swept away almost all the prizes in Divisional, Educational District level and Zonal level competitions.

Chief Ministers Trophy Table Tennis under 25 years category, District Level Tournament, Abishek of XII became Runner in doubles and got 4th position Singles.

Doubles winner

Under 17 A.Belgin Bebisto of IX-Boys singles and doubles winner.

Zonal level :

Under 17 Anet Michelin.M of VII-Girls singles and doubles winner.

Zonal level :

Under 17 Martin Rakesh.M of VIII-Boys doubles winner.

Zonal level :

Under 17 Sree Preethi of IX-Girls doubles winner.

Zonal level :

Under 19 Keerthika.R.S of XI-Girls singles and doubles winner.

Zonal level :

Under 19 Evangelin Mahiba.J of XI-Girls doubles winner.

Zonal level :

Under 19 Borish John.M of XII- Boys singles winner.